Ferrari Roma je uměleckým dílem na kolech
Ferrari Roma je odbornou i širokou veřejností považováno za jedno z nejhezčích aut současného světa. Jako by to v Maranellu tušili, tak ho rovnou pojmenovali po italském hlavním městě Řím. Roma je sportovním GT, uměleckým dílem, které bylo stvořeno pro zábavné každodenní jezdění. Můžete s ním vyrazit do práce, na druhý konec Evropy, ale jednou za čas i na závodní okruh. Je to komplexní balíček toho nejlepšího, co umí Italové uvařit.
Ferrari Roma bylo představeno na konci roku 2019
Coupé 2+2 Ferrari Roma se po svém příchodu v roce 2019 zařadilo po bok otevřeného modelu Portofino, který byl následně nahrazen Romou Spider. V hierarchii Ferrari Roma zaujalo místo pod modely F8 Tributo a 812 Superfast. Jde o sportovní GT se supersportovním nádechem, takže o Ferrari určené ke každodennímu jezdění, tedy podobně jako sourozenci GTC4Lusso nebo modernější Purosangue. Ferrari Roma konkuruje vozům Porsche 911 Turbo S, Aston Martin DB12 nebo Maserati GranTurismo. Vedle rivalů je dle renomovaných recenzentů o poznání sportovnější, při rychlé jízdě mnohem preciznější. Puritány zklame, moderní lidi naopak potěší, že má plně digitální interiér.
3.9litrový V8 twin-turbo od Ferrari má výkon 620 koní
Ferrari Roma je postaveno na základech modelu Portofino. Jeho pohon zajišťuje 3.9litrový twin-turbo V8, ten je strůjcem výkonu 620 koní při 5750-7000 ot./min. a točivého momentu 760 Nm při 3000-5740 ot./min. Maximální otáčky osmiválce jsou 7500. Síly na zadní kola přenáší osmistupňová dvouspojková převodovka, která se jako první objevila v tisícikoňovém SF90 Stradale. Nedílnou součástí pohonného ústrojí je E-Diff 3, tedy elektronicky řízený samosvorný diferenciál. Hmotnost je pouhých 1570 kilogramů, navíc rozdělena v ideálním poměru 50:50.
Maximální rychlost Ferrari Roma překračuje 320 km/h
Ferrari Roma zrychlí z 0 na 100 km/h za 3.4 sekundy, 200 km/h jede za 9.3 sekundy a dosahuje maximální rychlosti přes 320 km/h. Z těchto rychlostí ho zastavují karbonkeramické brzdy s kotouči o průměrech 390 milimetrů vpředu a 360 milimetrů vzadu. Vynikající jízdní stabilitu nezajišťují jen magnetoreologické adaptivní tlumiče (SCM-E Frs), ale i aktivní aerodynamika, v tomto směru jsou ve Ferrari absolutními mistry. Mimo jiné má Roma systém Side Slip Control 6.0 (SSC 6.0), který můžete znát z okruhově zaměřeného modelu 488 Pista. Tento systém spolupracuje s adaptivními tlumiči, samosvorným diferenciálem a kontrolou trakce F1-Trac, přičemž umí kontrolovat například úhel driftu.
Roma je pokračovatelem novodobé tradice Ferrari s osmiválci vpředu
Ferrari Roma je pokračovatelem krátké tradice osmiválcových Ferrari s motorem vpředu, kterou v roce 2008 započal model California. Ten byl prvním Ferrari s pevnou skládací střechou, prvním Ferrari s přímým vstřikováním a prvním Ferrari s dvouspojkovou převodovkou, ale o tom třeba někdy příště.
Přejít zpět