Tahle elektrická trojka dojede za hory a ještě dál
Omezený dojezd a doba nabíjení baterie, to jsou největší výhrady těch, kdo chovají nedůvěru vůči elektromobilům. Mercedes-Benz ale svými modely EQA, EQC a EQS dokazuje, že kdo jezdí s baterií ,,pod kapotou," ani náhodou neprohloupí.
Mercedes se chystá prodávat od roku 2030 výhradně elektromobily. Do jejich vývoje plánuje investovat více než 40 miliard eur. Už v roce 2025 představí tři elektrické platformy, jednu pro osobní vozy, další pro dodávky a poslední pro vysokovýkonné vozy. Počítá, že od téhož roku budou elektrické a hybridní vozy činit celou polovinu jeho odbytu. Zároveň společně s partnery chce postavit osm nových továren na výrobu baterií. Protože bez baterek to nepůjde.
Automobilka si ohledně tohoto plánovaného, velkolepého přechodu věří. K sebevědomí ji opravňuje, co dosud na poli elektromobility předvedla. To si ostatně může ověřit každý, kdo vyzkouší některého z členů její rodiny EQ.
Malé, ale šikovné EQA
Nejmenším a zároveň nejmladším z rodiny je Mercedes-Benz EQA. Jeho nejbližším sourozencem, co se technického základu týče, je ovšem SUV GLA, které s elektřinou nemá nic společného. Ostatně té podoby si všimnete sami a hned.
Věřte, že tohle auto umí projevit pořádnou radost ze života. Má skvělý odpich, a jakmile mu sešlápnutím chodidla na plynu povolíte malinko přidat, zareaguje nadšeně, a to i ve vyšších rychlostech. Samozřejmě záleží, který režim zvolíte, z výchozího komfortního můžete přepnout do ekologického nastavení, případně do svižnějšího sportovního nastavení. Baterie má velmi slušnou kapacitu a dovoluje dojezd 426 kilometrů, což minimálně na cesty po naší republice stačí. Ostatně rychlonabíjením dostanete EQA na 80 procent kapacity za pouhou půlhodinu. Což je akorát tak čas na jednu kávu.
Co se vám bude líbit, je ticho. Pokud jste ještě neměli mercedes, perfektní odhlučnění vás může přímo zaskočit. Ani při jízdě po dálnici neuslyšíte víc než nezřetelné šumění a ve městě nechybí moc, abyste zachytili zvuk špendlíku padajícího na podlahu
Nejstarší ze sourozenců, ale stále mladé EQC
Modely EQC i EQS (o něm bude řeč za chvilku) patří k těm větším a dražším elektromobilům značky. Konkrétně EQC pak bylo vůbec prvním autem na elektřinu, které sjelo z montážní linky Mercedesu. Nepřekvapí, že i ono patří mezi příbuzné GLC. A to se týká i interiéru, který je podobný vzhledově, ale hlavně kvalitativně kabinám ostatních velkých vozů s trojcípou hvězdou a spalovacím motorem pod kapotou.
V EQC se sedí a jede hezky. Vůz se plynule rozjíždí a komfortní podvozek ho dokáže přidržet pěkně na silnici, aniž by dal znát, že jste právě přejeli velkou díru v silnici. I tohle auto se umí pořádně rozdivočet, dáte-li mu příležitost a zvolíte ten správný režim. A taky umí jezdit v ekostylu, kdy šetří energii. Baterie má sílu zvládnout 417 kilometrů a z 10 na 80 procent ji dobijete za 40 minut.
Dojedete na jedno nabití EQS
Tohle je trochu jiná káva. I když je model EQS postavený na odlišné platformě, dokáže beze zbytku nahradit ten největší luxus, jaký značka nabízí. Mercedes třídy S. Je stejně komfortní, prostorný na předních sedadlech i vzadu, s velkým a prakticky koncipovaným kufrem.
A jestli se v předchozích elektromobilech krásně jezdí, není to nic v porovnání s jízdou v EQS. Připadáte si hýčkaní jako na měkoučkém polštáři. Díky aerodynamicky tvarované karoserii auto po silnici doslova pluje, pohodlí za jízdy maximalizuje vzduchové odpružení. Mizerná cesta? O té se vůbec nemáte šanci dozvědět.
Co je ale vůbec největší předností tohoto automobilu, je dojezd na jediné nabití. Vážně. Baterie vystačí na ukrojení 600 kilometrů, v reálu, ne podle příručky. Navíc auto samo ví, kde a co může vypnout, aby dojelo ještě dál. Jestli máte zálusk na elektromobil, u Mercedesu nemůžete vybrat špatně.
Přejít zpět