McLaren Artura umí být rychlým GT i ostrým supersportem

Ačkoliv to dnes nevypadá, McLaren dlouhá léta nebyl výrobcem silničních aut, nýbrž od roku 1963 týmem Formule 1. Jde o 2. nejstarší a nejúspěšnější tým tohoto šampionátu, kterému vládne Ferrari. Prvním silničním McLarenem, který se nesmazatelně zapsal do historie je model F1, ten byl s maximální rychlostí 386 km/h dlouhá léta nejrychlejším autem světa. Po dlouhé odmlce vzniklo ve spolupráci s Mercedesem hypersportovní GT jménem SLR. Po další odmlce roku 2011 odstartoval novou éru model MP4-12C. Dalším modelem byl v roce 2013 hybridní hypersport McLaren P1 konkurující velikánům jako Ferrari LaFerrari nebo Porsche 918 Spyder. Co má s P1 společného model Artura představený roku 2021? Hybridní pohon, jde o teprve druhý hybridní McLaren historie.

McLaren Artura umí být rychlým GT i ostrým supersportem

Jméno Artura vzniklo ze slovního spojení „art and future“

Název Artura není převzatým jménem od nějakého vznešeného britského rytíře, nýbrž sloučením částí slovního spojení „art and future“. A to Artura nepochybně plní, protože karoserie je uměleckým dílem, pohon díky elektrifikaci dává možnost nahlédnout do budoucnosti, přičemž ukazuje směr, jakým se příští modely značky McLaren vydají.

McLaren Artura umí být rychlým GT i ostrým supersportem

Pohon zajišťuje 3.0 V6 twin-turbo a elektromotor

Srdcem pohonného ústrojí je 3.0-litrový V6 osazený dvojicí turbodmychadel, jenž produkuje výkon 585 koní při 7500 ot./min. a točivý moment 585 Nm při 2250-7000 ot./min., což je ukázkové spektrum otáček. Zajímavostí je, že se dokáže vytočit až k závratným 8500. Se spalovacím agregátem spolupracuje elektromotor, jenž přidává 50 koní (krátkodobě až 95) a 225 Nm. To znamená kombinovaný výkon 680 koní a točivý moment 720 Nm.

McLaren Artura umí být rychlým GT i ostrým supersportem

Artura je plug-in hybrid, na nabití ujede 30 kilometrů

Elektromotor je zásobován energií z baterie o využitelné kapacitě 7.4 kWh. Tu lze z 0 na 80% dobít za 2.5 hodiny. Dle WLTP na jedno nabití ujede 30 kilometrů v čistě elektrickém režimu. Na elektřinu dokáže jet až do rychlosti 130 km/h.

McLaren Artura umí být rychlým GT i ostrým supersportem

Dynamikou McLaren Artura dýchá na záda mnohem výkonnějšímu Ferrari 296 GTB

McLaren Artura z 0 na 100 km/h zrychlí za 3.1 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 330 km/h. To znamená, že na konkurenční Ferrari 296 GTB ztrácí pouze 2 desetiny, přičemž maximální rychlost je totožná, což je skvělý výsledek, jelikož Artura má o 150 koní nižší výkon. Z 0 na 200 km/h akceleruje za 8.3 sekundy, 300 km/h uhání za 21.5 sekundy.

McLaren Artura umí být rychlým GT i ostrým supersportem

McLaren Artura je nabitý nejmodernější technikou

Skvělé jízdní vlastnosti nevylepšuje klasický samosvorný diferenciál mezi poháněnými zadními koly, nýbrž elektronicky řízený E-diff zabudovaný v osmistupňové dvouspojkové převodovce. Zajímavostí je, že přední zavěšení bylo inspirováno tím v okruhově zaměřeném modelu Senna, zadní je pětiprvkové, chybět nemůžou ani adaptivní tlumiče nebo karbonkeramické brzdy, kterým navíc pomáhá rekuperace.

McLaren Artura umí být rychlým GT i ostrým supersportem

Konkurence je mnoho, ale McLaren Artura přesto vyniká

McLaren Artura je tak komplexním autem, že může konkurovat nesčetnému množství vozů na trhu. Od Ferrari to jsou například modely Roma či 296 GTB, u Porsche jde po krku ikonickému 911 Turbo S, na americkém kontinentu útočí na taktéž hybridní Chevrolet Corvette E-Ray. Bránit se mu musí i Maserati MC20, Mercedes-AMG GT či Aston Martin Vantage.

Přejít zpět