Lamborghini Aventador – Poslední „pravé“ Lamborghini?
Historie dvanáctiválcových Lamborghini s motorem uprostřed začíná u modelu Miura (1966-1973), který je považován za první superauto s motorem uloženým před zadní nápravou. Tato modelová řada se stala populární natolik, že pokračuje dodnes. Znát můžete modely Countach, Diablo, Murcielago a Aventador, který byl v roce 2024 nahrazen plug-in hybridním Revueltem. To znamená, že Aventador z let 2011 až 2022 je posledním neelektrifikovaným dvanáctiválcovým Lamborghini, možná prozatím, ale možná i nadobro. Celkem se jich vyrobilo pouze 11 831 kusů.
Lamborghini Aventador je unikátním autem, konkurenci hledá stěží
Lamborghini Aventador úspěšně navázalo na úspěchy neméně slavného modelu Murcielago z let 2001 až 2010. Jde o supersport, který konkurenci hledal a hledá stěží. Ve srovnávacích testech nejčastěji sváděl souboje s Ferrari F12 Berlinetta a 812 Superfast, ale jelikož plnokrevníci z Maranella mají motory vpředu, o přímou konkurenci nejde. Můžete narazit na porovnání se středomotorovými Ferrari 458 Italia/488 GTB/F8 Tributo, ale ta jsou posazena o kategorii níže. To stejné platí pro McLareny 650S a 720S, které se Aventadoru dynamicky přinejmenším vyrovnávají, ale stále jde o méně exkluzivní vozy s osmiválcovými motory. Z toho vyplývá, že s pořízením tohoto Lamborghini získáte něco opravdu jedinečného. Jaké existují verze? LP 700-4, okruhově zaměřený LP 750-4 SV, po modernizaci S LP 740-4, ostřejší LP 770-4 SVJ a finální LP 780-4 Ultimae.
Lamborghini Aventador patří mezi nejextravagantnější supersporty
Lamborghini odjakživa vyrábělo extravagantní superauta, čímž vyčnívalo nad konkurencí. Jinak tomu není ani u vlajkové lodě Aventador, vypadá jako zbraň na kolech. Designéři se výrazně inspirovali limitovaným modelem Reventón z let 2007 až 2009, kterých vzniklo pouze 36 kusů. Při navrhování Reventónu se designéři snažili použít některé prvky ze stíhacího letounu McDonnell Douglas F-15 Eagle, což se tím pádem projevuje i na Aventadoru. S Reventónem jako by si z oka vypadnul, obzvláště v oblasti masky, světel, výdechů motoru a výfuku.
6.5 V12 s atmosférickým plněním je mechanický klenot, umělecké dílo
Aventador nejenže vypadá brutálně, on tak i jezdí. Může za to především motor, jde o 6.5litrový V12 s atmosférickým plněním, který v závislosti na verzi produkuje výkon 700-780 koní a točivý moment 689-720 Nm. Tento motor byl nově vyvinutý ve spolupráci s mateřskou automobilkou Audi. Agregát L539 je znám pro chuť po otáčkách (přes 8500) a jeho sílu, díky níž se z 0 na 100 km/h rozjede za 3.2-2.8 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 350-354 km/h.
Brutální projev podtrhuje robotizovaná převodovka ISR
Motor je spárován se sedmistupňovou robotizovanou převodovkou ISR, která neřadí nejrychleji, ale k Aventadoru se dokonale hodí. Každé přeřazení doprovází výrazné škubnutí, což podtrhuje již tak brutální projev celého auta. Převodovka posílá síly na všechna čtyři kola, díky čemuž je Aventador velmi dobře ovladatelným autem. Zajímavostí je, že většina konkurentů tehdy disponovala již moderní dvouspojkovou převodovkou. Dvouspojku dokonce dostal i dostupnější sourozenec Huracán, ten je o 2 roky mladší.
Přejít zpět