Defender L663 není tak drsný jako původní L316, ale o to působivější je

Původní Land Rover Defender generace L316 se vyráběl od roku 1983, takže patří k nejstarším automobilovým legendám vyráběným dodnes, aktuálně je v prodeji generace L663. Původní „Defík“ se stal ikonou, kterou si fanoušci offroad jezdění absolutně zamilovali. Jde o poctivý mechanický stroj, je potřeba ho umět precizně ovládat, poté je takřka nezastavitelný. To je důvodem, proč mnozí skalní fanoušci kritizují potomka L663, který v roce 2019 zmíněného velikána nahradil. Toto auto má nespočet elektronických systémů, vzduchový podvozek a další vymoženosti, díky nimž je mnohem snazší ho řídit. To znamená, že pro někoho je nudnějším autem, ale faktem je, že v terénu jde o lepší stroj, jeden z nejlepších všech dob. K tomu přivezl slušnou dávku pohodlí, v některých výbavách i hromadu luxusu, takže dokáže konkurovat nejen drsnému Jeepu Wrangler, ale i „šperku“ jménem Mercedes-Benz třídy G.

Defender L663 není tak drsný jako původní L316, ale o to působivější je

Brodivost Land Roveru Defender je bezkonkurenčních 900 milimetrů

V nejčastějším karosářském provedení 110 (střední délka, existuje i kratší 90 a delší 130) dosahuje vynikajících nájezdových úhlů. Přední je 37.5°, zadní 40° a přejezdový 27.8°, jde o jedny z nejlepších hodnot v kategorii. Bezkonkurenční je brodivost až 900 milimetrů, o které si konkurenční vozy Mercedes-Benz třídy G, Jeep Wrangler i Ford Bronco můžou nechat zdát. Mimo jiné za to vděčí propracovanému adaptivnímu vzduchovému podvozku, ten se umí nafouknout natolik, že světlou výšku zvedne na 290 milimetrů. Na klasických pružinách je světlá výška nižších 226 milimetrů, což znamená úhly 31.5°, 37.5° a 22.2°, nižší je i maximální hloubka, jakou se dokáže brodit, což však znamená stále nadprůměrných 850 milimetrů. Průměr otáčení je 12.84 metrů.

Defender L663 není tak drsný jako původní L316, ale o to působivější je

Defender L663 je luxusnější než starší L316, ale stále má odolný a dobře čistitelný interiér

Dle mnoha recenzí z celého světa je vyzdvihováno především kvalitní odhlučnění, kterým o mnoho levelů překonává svého předchůdce. Chváleno je i komfortní naladění podvozku. Pro mnohé bude útěchou, že zůstal i odolný, snadno čistitelný interiér se spoustou odkládacích ploch. Mínusy? Takřka žádné nejsou, občas bývá vytýkáno, že vedle ostatních modelů už nejde o tak jedinečné auto, protože se jim v mnohém podobá. V terénu je však překonává, což naznačují i lepší nájezdové úhly. Pro porovnání, Discovery na vzduchovém podvozku má 34°, 30° a 27.5°, velký Range Rover 34.7°, 29° a 27.7°.

Defender L663 není tak drsný jako původní L316, ale o to působivější je

Defender může mít 2.0-litrový turbo čtyřválec, ale i 5.0-litrový V8 s kompresorem

Pod kapotami nových Defenderů se objevuje mnoho motorů, takže si vybere opravdu každý. Nabídka zahrnuje benzinové P300, P400 MHEV a P400e, potom naftové D200, D240, D250 a D300. Velmi zajímavá je motorizace P525, ta má 5.0-litrový V8 s kompresorem, jenž se mimo jiné objevil i v supersportovním Jaguaru F-Type R. 4.4-litrový V8 twin-turbo původem od BMW má verze OCTA

Defender L663 není tak drsný jako původní L316, ale o to působivější je

Konkurence je tvrdá, proč si vybrat právě Defender?

Proč byste Defenderu měli dát přednost před konkurencí? Bohužel si musíme přiznat, že Mercedes-Benz třídy G se často kupuje jen jako stylové auto do města. Géčko už tak neoplývá aurou offroadu pro drsňáky. Nový Defender dokáže nabídnout podobnou dávku komfortu a luxusu, ale stále si zachovává tvář dobrodruha. A právě tím, jak skvěle naladěný má podvozek i na běžné silnice, překonává Jeep Wrangler a Ford Bronco. Tato dvojice sice vyniká v terénu, navíc má možná ještě charismatičtější design, ale běžné jezdění s těmito auty je značně nekomfortní. Land Rover Defender se tak jeví jako nejlepší auto, co se kombinace terénu a běžných silnic týče.

Defender L663 není tak drsný jako původní L316, ale o to působivější je

Přejít zpět