Brabus: Historie úpravce, který vznikl díky lásce k Mercedesu
Historie společnosti Brabus sahá až do roku 1977, za vznik této společnosti může i otec zakladatele Bodo Buschmanna.
Píše se rok 1977, když si mladý Bodo Buschmann pořídil nové Porsche. To se nelíbilo jeho otci, který vlastnil dealerství Mercedes, tudíž si nepřál, aby jeho syn jezdil jinými auty. Bado si tak koupil limuzínu třídy S (W116), ale spokojen nebyl. Auto bylo příliš luxusní a málo sportovní. Proto své eSko v otcově dealerství upravil dle vlastních představ. Tuto práci začali obdivovat tamní zákazníci, zvěsti o jeho zručnosti se tak velmi rychle rozkřikly.
Velký zájem o úpravy vedl k tomu, že se svým spolužákem z univerzity Klausem Brackmannem založil společnost Brabus (název vznikl z prvních tří písmen příjmení obou mužů). Bado později podíl Klause odkoupil, po jeho smrti v roce 2018 vedení firmy převzal syn Constantin Buschmann.
Největším konkurentem pro Brabus bylo AMG, ale po odkoupení AMG Mercedesem se stal právě Brabus největším úpravcem vozů této značky. Společnost je dokonce tak velká, že jde o největšího úpravce aut na světě, který ve svých pěti továrnách zaměstnává až 3000 lidí.
Mezi nejlegendárnější výtvory patří například Brabus E V12 7.3S, který byl s rychlostí 330 km/h nejrychlejším sedanem světa.
Mezi nejznámější výtvory z historie patří osmiválcový Mercedes-Benz 190 E 3.6S, ale i třída E W126, která se pyšnila rekordním koeficientem odporu vzduchu 0.26. Zmínit si určitě zaslouží taky Brabus E V12 7.3S, jenž byl s rychlostí 330 km/h nejrychlejším sedanem světa.
Brabus se však nezastavil pouze u vozů Mercedes, ale postupně své portfolio rozšířil o značky jako Smart, Porsche, Rolls-Royce a Range Rover. Krom jednotlivých dílů a úprav si u Brabusu můžete pořídit celá nová auta, která byla kompletně přestavěna. Těch je aktuálně v nabídce 41. Nechybí dokonce ani elektromobily jako Porsche Taycan nebo Mercedes-AMG EQS.
Brabus 900 ROCKET R patří mezi nejrychlejší silniční auta, základ má v Porsche 911 Turbo S 992.
Mezi nejoblíbenější vozy patří různě upravené Mercedesy třídy G, ale největší rozruch v poslední době udělal BRABUS 900 ROCKET R, což je přepracované Porsche 911 Turbo S 992. Vzniklo pouze 25 kusů. Poháněn je 3.745-litrovým šestiválcem boxer, jenž je osazen dvojicí turbodmychadel. Produkuje výkon 900 koní a točivý moment 1000 Nm. Vděčí za to větším turbodmychadlům s variabilní geometrií lopatek, které dokážou tlakovat až 1.9 baru, ale i zbrusu novému výfuku a dalším drobnostem. Agregát je spárován s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou PDK a pohání všechna čtyři kola. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 2.5 sekundy, 200 km/h uhání za 7.4 sekundy a ručička se zastaví až na hranici 340 km/h.
Elektrický sourozenec Taycan Turbo S disponuje hodnotami 761 koní a 1050 Nm, díky čemuž zrychlí z 0 na 100 km/h za 2.8 sekundy a jede maximální rychlostí až 260 km/h, což je u elektromobilů výrazný nadprůměr. Tento vůz poznáte především podle karbonového bodykitu, ten dělá karoserii nejen efektivnější, ale i efektnější. Stejně jako další modely, i Taycan má přepracovaný podvozek a přečalouněný interiér s karbonovými doplňky.
Čím dál populárnější je Brabus 600, vylepšený Range Rover P530.
Čím dál větší oblibě se těší Brabus 600, tedy upravený Range Rover P530. Ten pod mohutnou kapotou ukrývá 4.4-litrový V8 TwnTurbo původem od BMW divize M, který je naladěn na vysokých 600 koní a 800 Nm. Díky tomu se může řadit nejen mezi nejluxusnější, ale i nejrychlejší SUV světa. Z 0 na 100 km/h zrychlí za úctyhodných 4.5 sekundy. Stejně jako u ostatních vozů Brabus, ani tady nechybí karbonový bodykit, upravený podvozek, přepracovaný interiér nebo lehká kola.
Brabus Crawler se řadí mezi to nejšílenější, co na silnicích můžete potkat.
Pravděpodobně tím nejextrémnějším autem od Brabusu je Crawler. Stojí na kompletně předělaném základu Mercedesu třídy G, celkem vzniklo 15 těchto nebojme se říct až závodních buggyn. Toto offroadové monstrum pohání 4.5-litrový V8 BiTurbo, jenž produkuje 900 koní výkonu a 1250 Nm točivého momentu. Z 0 na 100 km/h dokáže odstartovat za 3.4 sekundy. Maximální rychlost je omezena na 160 km/h, což není moc, ale nezapomínejte, že jí dokáže dosáhnout i mimo silnice.
Brabus 700 posunuje luxus vozu Rolls-Royce Ghost na vyšší úroveň, vše okořeňuje sportovním duchem Brabusu.
Jedním z nejluxusnějších vozů tohoto nejen úpravce, ale oficiálně i výrobce aut je Brabus 700, který je vylepšenou limuzínou Rolls-Royce Ghost. Ten byl přepracován tak, že svým vzezřením budí větší respekt, sedí blíže k zemi, obouvá exkluzivní kola a má přepracovaný interiér, jenž byl doplněn o ty nejhonosnější materiály. Výkon vozu vzrostl z z 571 na 700 koní a točivý moment z 850 na 950 Nm. Díky tomuto posílení je na stovce za 4.4 sekundy, čímž o 2 desetiny překonává sériovou verzi.
Přejít zpět